CERTIFIKOVANÁ REALITNÍ KANCELÁŘ

2023 Brněnský Zvonec

web by impnet

Vyřešíme exekuci Chci koupit Chci prodat Chci pronajmout Okamžitý výkup
Byty Rodinné domy a pozemky Chaty a zahrady Poptávky

Prodej spoluvlastnického podílu nemovitosti či pozemku – jak na to?

Vlastníte spoluvlastnický podíl, ze kterého nemáte užitek a chcete se ho co nejvýhodněji či co nejrychleji zbavit? Nejste si ale jisti jak postupovat a celou situaci komplikují například napjaté vztahy mezi spoluvlastníky nebo i vedená exekuce? V dnešním článku vám popíšeme, jaké jsou vaše možnosti.

Spoluvlastnické podíly: nejčastější problémy

Kámen úrazu tkví častokrát v neschopnosti vzájemné domluvy mezi spoluvlastníky. Všichni spoluvlastníci totiž mají právo používat nemovitost jako celek a užívat tu kterou část domu si usmyslí. Toto může přirozeně vyvolávat spory. Pokud existuje ústní dohoda mezi spoluvlastníky (často rodinnými příslušníky) stanovující, kdo bude kterou část nemovitosti užívat ke svému užitku, je vhodné tuto dohodu ošetřit také písemnou smlouvou. Pokud není možné dosáhnout kompromisu ať už ohledně užívání nebo správy, nastávají problémy.

V tomto okamžiku se coby spoluvlastník můžete rozhodnout svůj podíl prodat. Než se pustíte do prodeje, je důležité udělat si odhad ceny nemovitosti, abyste měli jasnou představu, za kolik byste mohli jednotlivý podíl prodat. Jakým způsobem můžete postupovat při vypořádání spoluvlastnictví?

Dosažení dohody k prodeji celé nemovitosti

Nejvýhodnější a také nejrychlejší řešení celé situace je se s ostatními spoluvlastníky dohodnout na prodeji celé nemovitosti. Toto většinou bývá první krok k vypořádání spoluvlastnictví. Pokud se prodá nemovitost jako celek, její hodnota je násobně vyšší, než kdyby byla zatížena spoluvlastnickým podílem. Po úspěšném prodeji si spoluvlastníci rozdělí peníze a každý může jít vlastní cestou. Přestože je tento způsob nejjednodušší, zdaleka nemusí být úspěšný a ostatní spoluvlastníci mohou nabídku k prodeji odmítnout.

Odkoupení podílu dalším spoluvlastníkem

V případě, že jste se s ostatními spoluvlastníky nedohodli na prodeji nemovitosti jako celku, existuje další možnost, jak tuto situaci vyřešit. Můžete ostatním spoluvlastníkům nabídnout, že byste jejich podíly odkoupili, nebo naopak že byste jim svůj podíl prodali. Pokud se vám podaří odkoupit všechny podíly, můžete pak nemovitost prodat sám za sebe či ji užívat jak uznáte za vhodné. Pokud naopak ostatní spoluvlastníci přijmou vaši nabídku a koupí od vás váš podíl, vy máte hned o starost míň a celá situace se tím pro vás vyřeší. Donedávna navíc byla nutnost přednostně nabídnout svůj podíl spoluvlastníkům a až poté jej nabídnout třetí osobě. Ani toto ovšem nemusí být cesta.

Odkoupení podílu třetí stranou

Díky nově schválenému zákonu se od 1. 7. 2020 dá nabídnout spoluvlastnický podíl třetí osobě bez předchozího nabídnutí zbylým spoluvlastníkům. Předkupní právo dalších spoluvlastníků se tedy již neuplatňuje. Díky tomu je nyní jednodušší podíl prodat třetí osobě. Jedná se ovšem o krajní variantu a o spoluvlastnické podíly není z pochopitelného důvodu na realitním trhu příliš zájem. Pokud je navíc situace komplikovaná a citlivá, případně je na podíl napsaná exekuce, zájemců zřejmě příliš mnoho nebude.

Na scénu přichází Brněnský zvonec – společně vaši situaci prodiskutujeme, dohodneme se na ceně a podíl od vás následně rádi odkoupíme. Vy tak budete mít o mnoho starostí míň a peníze navíc dostanete ihned po uzavření kupní smlouvy. Neváhejte se na nás obrátit – máme 12 let zkušeností s touto problematikou a zakládáme si na diskrétním a rychlém jednání.

Aktuálně v nabídce

Prodej vícebytový RD, Nad Kašnou 3, Brno - Bystrc

6
Činžovní dům, Brno-město, Brno
9 900 000 CZK + provize

Prodej vícebytový RD, Nad Kašnou 3, Brno - Bystrc

6
Dům, Brno-město, Brno
9 900 000 CZK + provize

Aktuálně v oboru

Rekonstruovaný byt se bude lépe pronajímat

foto
Jestliže hodláte kupovat, nebo jste již koupili, starší byt, který chcete pronajímat, zamyslete se nad tím, jak jej upravit. Každý starší byt je alespoň minimálně „vybydlený“. Stejné to je, pokud byt pronajímáte delší dobu a nájemník se odstěhoval. Zcela jistě je třeba prázdný byt vymalovat, stáhnout staré koberce, vyčistit podlahy, a zajistit celkový úklid. Teprve potom je možné pozvat na prohlídku nové zájemce o pronájem. Jiné to ovšem je, pokud byt je zastaralý natolik, že potřebuje rekonstrukci.

Jak probíhá zastavení nemovitosti při čerpání hypotéky

foto
Již jsme v minulých článcích probírali, jakou nemovitostí lze ručit za hypotéku, tedy ji „zastavit bance“. Většinou je to nemovitost, kterou kupujeme, a pokud nestačí, ručí se ještě nemovitostí další osoby. Tento proces má však také jasný průběh, a to od jednání v bance po zapsání zástavy do katastru nemovitostí.

více >

Plná verze