CERTIFIKOVANÁ REALITNÍ KANCELÁŘ

2023 Brněnský Zvonec

web by impnet

Vyřešíme exekuci Chci koupit Chci prodat Chci pronajmout Okamžitý výkup
Byty Rodinné domy a pozemky Chaty a zahrady

Exekuce spoluvlastnického podílu na nemovitosti – možná řešení

Představte si následující situaci: zdědili jste se svými sourozenci nemovitost a stáváte se spoluvlastníky domu či pozemku. Jednoho dne ale zjistíte, že na některého ze sourozenců byl vydán exekuční příkaz prodejem spoluvlastnického podílu nemovitosti a vy se dostáváte do prekérní situace. Co můžete v takové situaci coby spoluvlastník dělat?

O svůj podíl nepřijdete

V prvé řadě je třeba si uvědomit, že i když je na daný podíl vypsána exekuce, exekutor vám nemůže zabavit celou nemovitost a vy tak o svůj podíl nepřijdete. Jelikož zadluženému sourozenci nepatří celý dům, není na něj ani možné vypsat exekuci. Vy, coby další spoluvlastník, exekucí být postižen nemůžete. Jaké máte možnosti k vypořádání dluhu?

Prodej celé nemovitosti

Jednou z možností, jak situaci řešit, je domluvit se se zbývajícími spoluvlastníky a nemovitost prodat jako celek – v dnešní době se již nejedná o nic neobvyklého. Nový vlastník zaplatí kupní cenu, čímž prakticky hradí dluh prodávajícího, za což získá nemovitost do svého vlastnictví, která díky tomu už není zatížená exekucí. Po splacení dluhu exekutorovi si bývalí spoluvlastníci rozdělí zbylou částku a každý může jít vlastní cestou. Tato varianta ovšem nemusí nezadluženým spoluvlastníkům připadat jako férové řešení – koneckonců se na ně exekuce nevztahuje a nemusí chtít nemovitost vůbec prodávat. Nabízí se tedy další řešení.

Prodání zadluženého podílu

Pokud nechcete nemovitost prodávat, můžete vyčkat, až proběhne prodej zadluženého podílu v dražbě. Zadlužený sourozenec má také možnost nabídnout zadlužený podíl k prodeji buď vám nebo třetí straně, čímž by se dluh částečně či úplně splatil. Pokud nechcete přistupovat k dražbě, můžete využít našich služeb. Této problematice se věnujeme přes 12 let a každému případu věnujeme péči a čas, aby došlo k řádnému rozšeření často velmi složité a vypjaté situace. Zadlužený podíl koupíme a se zbývajícími spoluvlastníky se domluvíme na dalším postupu.

Další možnosti

Mezi vaše další možnosti patří vypořádání spoluvlastnictví, kdy jeden z vás ostatní spoluvlastníky vyplatí, čímž získá výhradní vlastnictví celé nemovitosti. Vyplacení exekucí zatíženého podílu by pak částečně či zcela pokrylo dluh a nemovitost by tak již nebyla zatížená exekucí. Nový jediný vlastník by ji tedy mohl buď prodat nebo si ji k vlastnímu užití ponechat.

Pokud se dostanete do podobné situace, neváhejte se na nás obrátit. Zakládáme si na rychlém a diskrétním jednání a díky našim bohatým zkušenostem víme, jak individuální situace adekvátně řešit.

Chci pomoci se spoluvlastnickým podílem

Plná verze