CERTIFIKOVANÁ REALITNÍ KANCELÁŘ

2023 Brněnský Zvonec

web by impnet

Vyřešíme exekuci Chci koupit Chci prodat Chci pronajmout Okamžitý výkup
Byty Rodinné domy a pozemky Chaty a zahrady Poptávky

Jak probíhá prodej spoluvlastnického podílu?

Pokud vlastníte podíl na nemovitosti, který byste rádi prodali, ale spoluvlastník vám prodej blokuje, obraťte se na specializovanou realitní kancelář, která se této problematice věnuje. Pomůže vám ušetřit čas a nepříjemných starostí vás zbaví.

Komplikace mohou nastat z jakéhokoliv důvodu – jednu nemovitost zdědilo více členů téže rodiny a ti se mezi sebou ne a ne shodnout, nebo se například podíl na nemovitosti dostal do rukou člověku, se kterým nemůžete najít společnou řeč. Odmítá s vámi komunikovat a úmyslně vás ignoruje.

O vašich záměrech nechce nic slyšet a schválně vám brání v tom, abyste je uskutečnili. Výsledek je ten, že vlastníte část nemovitosti, která vám nic nepřináší a spíše vám komplikuje život. Nemáte čas se o ni starat ani do ní investovat další finance – navíc ji ani nechcete sdílet s druhou stranou. Jak v takovém případě postupovat?

Co je to vlastně spoluvlastnický podíl?

Jedná se o tzv. „ideální podíl na vlastnictví nemovitosti“. Může být výsledkem dědického řízení, nebo například soudního rozdělení majetku během rozvodového řízení. Podle paragrafu § 1117 občanského zákoníku č. 89/2012 má každý spoluvlastník právo k celé věci. Jeho právo je omezeno právem každého dalšího spoluvlastníka. Z toho nelze odvozovat, že by některému vlastníkovi připadla konkrétní část nemovitosti. Všichni spolumajitelé ji mohou využívat stejně. Rozdělení proběhne až na základě písemné dohody.

Jaké jsou vaše možnosti?

Když je dohoda s ostatními vlastníky nemožná a správa či případná rekonstrukce je příliš komplikovaná, přichází v úvahu prodej. Se svým majetkem můžete nakládat podle svého, ale existuje zde i několik omezení  – jedním z nich je například předkupní právo, které budete muset dodržet. Znamená to, že spoluvlastníkům nemovitosti musíte nabídnout stejné podmínky ke koupi vašeho podílu jako potenciálnímu kupci. Toto právo nelze obejít ani porušit (pouze v případě, že se jedná o blízkou osobu) – důsledky by mohly být nepříjemné.

Jaké předpoklady je třeba dodržet?

Jakmile spoluvlastníkovi zašlete písemnou nabídku, má na využití předkupního práva ze zákona dva měsíce, jakmile tato lhůta uplyne, právo zanikne a vy svůj podíl můžete prodat – teď i za několik let.

Spolumajitelů může být i více než jeden. V takovém případě musíte předkupní právo nabídnout všem. Každý z vlastníků má poté nárok, jak je uvedeno v novele občanského zákoníku, zákonu č. 460/2015 Sb.,  „vykoupit podíl poměrně podle velikosti podílů“.

Jedná se o složitou problematiku, kterou vás úspěšně provede jedině specialista z oboru.

Koupě spoluvlastnických podílů s omezením

Spoluvlastnický podíl je možné prodat i s omezením (jako je například exekuce). Ne všechny společnosti se ale zabývají koupí spoluvlastnických podílů s exekucí – naše kancelář nabízí pomoc v podobných situacích a koupě spoluvlastnického podílu za hotové. Od vyčíslení a smazání dluhů až po kompletní právní servis.

Kromě úspěšného prodeje vám zajistíme také náhradní bydlení.

Chci pomoci se spoluvlastnickým podílem

Aktuálně v nabídce

Prodej vícebytový RD, Nad Kašnou 3, Brno - Bystrc

6
Činžovní dům, Brno-město, Brno
9 900 000 CZK + provize

Prodej vícebytový RD, Nad Kašnou 3, Brno - Bystrc

6
Dům, Brno-město, Brno
9 900 000 CZK + provize

Aktuálně v oboru

Pokles cen starších bytů se zastavil

foto
Příznivá prognóza vývoje trhu bydlení v České republice vychází z očekávání, které jsme definovali začátkem letošního roku. Co nás zaskočilo v únorových datech je právě jeden z parametrů, který je klíčový, a to jsou ceny nemovitostí. Ceny, za které se inzerují byty a kde měříme dlouhodobě měsíční vývoj, vzrostly v únoru meziměsíčně o 1,6 %.

Mohou vlastníci domu odpojit neplatiči teplo a elektřinu?

foto
Neplacení za dodávky elektrické energie je nejčastějším důvodem, proč může dojít k jejímu odpojení. Každý byt má svůj elektroměr, a tak ale neplacení elektřiny je vždy záležitostí příslušného vlastníka bytu, nebo jeho nájemce. Co však s tím, když vlastník bytu nebo člen bytového družstva neplatí ani ostatní zálohy, za dodávky tepla, vody a energií pro společné prostory?

více >

Plná verze