CERTIFIKOVANÁ REALITNÍ KANCELÁŘ

2023 Brněnský Zvonec

web by impnet

Vyřešíme exekuci Chci koupit Chci prodat Chci pronajmout Okamžitý výkup
Byty Rodinné domy a pozemky Chaty a zahrady

Jak vyplatit spoluvlastníka: Praktický průvodce pro vyřešení spoluvlastnictví

Vlastnictví nemovitosti je ve většině případů příjemná záležitost. Jistota uložení peněz, které nepožírá inflace, i příjemný pocit, že je něco jenom vaše. Jenže co když není, a co když navíc spoluvlastník odmítá jakoukoliv domluvu ohledně správy společné nemovitosti? Řešením může být vyplacení spoluvlastníka nebo dokonce spoluvlastníků. Přečtěte si, jak v takovém případě postupovat.

Co znamená vyplacení spoluvlastníka?

Nejprve si pojďme vysvětlit, co pojem vyplacení spoluvlastníka vůbec znamená. Tento termín se vztahuje na proces, kdy jeden spoluvlastník nemovitosti koupí podíl druhého spoluvlastníka. Tím se stává jediným vlastníkem nemovitosti, pokud jsou vlastníci pouze dva, případně zůstává spoluvlastníkem, pokud je majitelů nemovitosti více.

Nezbytné kroky k vyplacení spoluvlastníka

Nejprve je třeba ověřit, zda má spoluvlastník o odprodej svojí části vůbec zájem. pokud ano, je třeba zjistit, jaká je aktuální hodnota nemovitosti. Můžete si například najmout odborníka na ocenění nemovitostí, který provede detailní analýzu a poskytne vám nejlepší možný odhad tržní hodnoty.

Jakmile máte představu o hodnotě nemovitosti, je čas dohodnout se na ceně, kterou budete platit za podíl druhého vlastníka. Ta může být rovnocenná podílu hodnoty nemovitosti, který vlastní druhý spoluvlastník, nebo může být sjednána individuálně.

Když se dohodnete na ceně, je čas připravit a podepsat smlouvu. Je důležité se ujistit, že všechny detaily jsou ve smlouvě správně uvedeny, včetně hodnoty nemovitosti, ceny, kterou platíte, a stanovení práv a povinností všech zúčastněných stran.

Poslední krok je samotná platba. Jakmile je smlouva podepsána a všechny detaily jsou potvrzeny, můžete provést platbu a stát se majitelem dotyčného podílu.

Nežádoucí komplikace? Využijte našich služeb

I přes nejlepší úmysly a perfektní přípravu se mohou vyskytnout komplikace. Může dojít k neshodám ohledně ceny, mohou se objevit nečekané právní otázky či nesrovnalosti, nebo se může stát, že druhý spoluvlastník nakonec nechce svůj podíl prodat. V takových případech může být užitečné obrátit se na nás.

Naše realitní kancelář se dlouhodobě specializuje na nákup spoluvlastnických podílů. Kontaktujte nás ještě dnes a zjistěte, jak vám můžeme pomoci.

Chci pomoci se spoluvlastnickým podílem

Plná verze