CERTIFIKOVANÁ REALITNÍ KANCELÁŘ

2023 Brněnský Zvonec

web by impnet

Vyřešíme exekuci Chci koupit Chci prodat Chci pronajmout Okamžitý výkup
Byty Rodinné domy a pozemky Chaty a zahrady

Poradna spoluvlastnických podílů

Zpracovali jsme pro vás nejčastější dotazy a odpovědi z oblasti spoluvlastnictví nemovitosti a pozemků.


__________________________________________________________________


Dobrý den,

potřebuji radu: dá se prodat spoluvlastnický podíl na domu a pozemku? Matce patří čtvrtina domu a pozemku, který je v nevýhodném pronájmu jiného vlastníka. Tenhle podíl by chtěla prodat. Může to udělat, i když ostatní spoluvlastníci svůj podíl prodat nechtějí?

Děkuji za odpověď

Milan Kudrna


Odpověď:

Zdravím vás, pane Kudrno,

ano, je možné prodat svůj spoluvlastnický podíl na pozemku. Dle nového občanského zákoníku z r. 2020 vaší matce ani nevzniká povinnost nabídnout odkoupení podílu přednostně ostatním spoluvlastníkům. Může jej tak nabídnout k prodeji třetí straně. Prodej se dá uskutečnit i s vázanou nájemní smlouvou event. ji vypovědět, to ale soudní cestou.


__________________________________________________________________Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli můžu prodat pouze část (polovinu) svého spoluvlastnického podílu třetí osobě? Vlastním 1/3 pozemku (je to pozemek příjezdové komunikace). Děkuji za odpověď. Hadraba


Odpověď:

Dobrý den, pane Hadrabo, ano, prodej části spoluvlastnického podílu je možný. Díky novele občanského zákoníku už nemusíte ani brát zřetel na předkupní právo a rovnou nabídnout svůj podíl třetí straně.


__________________________________________________________________


Dobrý den patří mi dva spoluvlastnicé podíly na stavebních parcelách v hodnotě cca 1 milionu. Můžu na svuj podíl udělat zástavu?


Odpověď:

Dobrý den, ano, se svým spoluvlastnickým podílem můžete nakládat jak uznáte za vhodné a nemusíte brát v potaz ostatní spoluvlastníky.


__________________________________________________________________


Dobrý den, se sestrou jsme zdědili byt a každému teď patří přesná polovinu.Mužu svůj podíl prodat bez jejího souhlasu? Prosím o odpověď. Křenka


Odpověď:

Dobrý den, pane Křenko, ano, svůj spoluvlastnický podíl můžete prodat třetí straně, každopádně minimálně z morálního hlediska doporučujeme o tomto kroku sestru informovat.


__________________________________________________________________


Dobrý den, můžete mi nějak lidsky vysvětlil, co to znamená 'ideální spoluvlastnický podíl'? Chci koupit pozemek a podle inzerátu se jedná o 'ideální spoluvlastnický podíl 3/24'. Můžu si pak se svou částí pozemku nakládat jak se mi zachce? Díky.


Odpověď:

Dobrý den, ideální spoluvlastnický podíl je vlastně nijak neurčený podíl, který můžete užívat. Jinak řečeno: pokud není vymezená určitá část dle výše podílu pozemku, může každý ze spoluvlastníků užívat jakoukoliv část vzhledem k celku. Pro představu si představte plynový sporák se čtyřmi hořáky - jde o celek, který patří čtyřem spoluvlastníkům. Stejně tak každému patří všechny hořáky v učitých podílech. Tedy každý může vařit na jakémkoliv hořáku, protože mu vždy patří určitá část z něj. 


__________________________________________________________________


Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Patří nám s více majiteli bytový dům s byty. Rozhodli jsme se ho prodat ale jedna osoba ho nechce prodat. Tak jestli ho musíme vyplatit, nebo jak se tohle řeší ?


Odpověď:

Pokud chcete své podíly prodat je toto možné nezávazně na stanovisku dalšího spoluvlastníka, tedy jeho neochoty prodat jako celek. 

Jako další možnost je podání žaloby na soud kde se jedná o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví. Soud pak rozhodne kdo koho vyplatí nebo komu bytový dům přiřkne. Ten pak má povinnost všechny ostatní vyplatit. Cenu nemovitosti (pozemku) stanový soudní znalec určený soudem.


__________________________________________________________________


chtěla bych prodat podíl na bytu, který jsem zdědila s bratrem. Bratr má většinový podíl a byt nechce prodat. Stejně tak mě do bytu nechce pustit. V bytě bydlí a řešit situaci nehodlá.Jaké jsou možnosti, abych mohla svůj podíl zpeněžit


Odpověď:

Jako každý spoluvlastník máte právo svůj podíl prodat další osobě či společnosti. Dále máte možnost podat žalobu k soudu o zrušení a vypořádání spoluvlastnictví. Soud opět rozhodne o výši jakou Vám bratr bude muset vyplatit.


__________________________________________________________________


V dědictví jsem získala podíl na rodinném domě. Celkově nás je pět spoluvlastníků kdy na dvou spoluvlastnických podílech vázne exekuce a zástavní právo. Jelikož jde o dvě generace spoluvlastníků s žádným se neznám a nemám k němu žádný vztah. Dům neužívám a ani z něj nemám žádný užitek. Jeden ze spoluvlastníků dům opravil a nárokuje si vůči nám peněžní podíl na opravách. Má na toto vůbec nárok? 


Odpověď:

Dobrý den, co se týká exekuce, tak podíl, na kterém tato exekuce vázne, není možné prodat či jej darovat nebo s ním nějak nakládat. Bohužel exekutor podíl obstavil, a tak je jakýkoliv převod neplatný a nemožný. Jediné, co vidím jako reálné, je, že exekutor dá podíl do dražby a vy nebo jiný spoluvlastník si jej odkoupíte. Ovšem není to jednoznačné, protože koupit si ho v dražbě může kdokoliv, kdo se bude dražby účastnit. 

Co se týká finančního nároku za podíl na opravách, je situace složitější. Spoluvlastník by Vás měl předem upozornit o plánovaných opravách. Pak se rozhodnete, zda s nimi souhlasíte či nikoliv. Něco jiného je oprava havarijního stavu. Tu může spoluvlastník provést bez Vašeho souhlasu. Pouze Vám ji ohlásí.


__________________________________________________________________


Bydlím v garsonce kde ji vlastním s moji sestrou. Sestra chce abych jí vyplatila ½ hodnoty bytu. Bohužel peníze na vyplacení nemám. Dále sestra po mě požaduje doplatit zpětně tržní nájemné za to že v bytě bydlím sama. Jaké by jste návrh řešení


Odpověď:

Vaše sestra bohužel nárok na doplacení tržního nájmu má. Jedná se o tzv. bezdůvodné obohacení. Znalec stanoví cenu obvyklou tržního nájmu. Jeho polovinu pak bude potřeba uhradit za dobu, co v bytě bydlíte a kdy jste se sestrou spoluvlastník.

Jako další řešení se bohužel nabízí prodej bytu jako celku, kdy každý ze spoluvlastníků dostane výši kupní ceny vzhledem k výši jejich podílů.
Máte dotaz k spoluvlastnictví nemovitostí nebo pozemků? Napište námNapište nám

Nechte toto pole prázdné


Plná verze