Dobrý den, Zbyňku,
Dle § 1140 zákona č. 89/2012 Sb. Občanského zákoníku platí, že k setrvání ve spoluvlastnictví nemůže být nikdo nucen. Spoluvlastníci mohou kdykoliv požádat o oddělení ze spoluvlastnictví nebo o celkové zrušení spoluvlastnictví. Mají však také právo svůj podíl prodat třetí straně, a to bez předkupního práva pro ostatní spoluvlastníky. O zrušení či oddělení spoluvlastnictví nicméně nesmí být požádáno jen z toho důvodu, aby některému ze spoluvlastníků vznikla újma.
Ke zrušení spoluvlastnictví potřebujete dohodu všech spoluvlastníků, která musí obsahovat ujednání o způsobu vypořádání. Pokud navíc spoluvlastníte nemovitost, je nutné, aby byla dohoda v písemné podobně. Pokud se spoluvlastníci navzájem nedohodnou, rozhodne za ně soud.
Soud může nařídit několik věcí – buď může přikázat společnou věc jednomu ze spoluvlastníků, přičemž nový vlastník celé věci musí všechny ostatní vyplatit. Může také nařídit rozdělení společné věci (pokud je to možné), nebo ji nechat prodat v dražbě, kdy si bývalí spoluvlastníci rozdělí výtěžek.