CERTIFIKOVANÁ REALITNÍ KANCELÁŘ

2023 Brněnský Zvonec

web by impnet

Vyřešíme exekuci Chci koupit Chci prodat Chci pronajmout Okamžitý výkup
Byty Rodinné domy a pozemky Chaty a zahrady Poptávky

Mohou vlastníci domu odpojit neplatiči teplo a elektřinu?

Mohou vlastníci domu odpojit neplatiči teplo a elektřinu?

18.4.2024 - Neplacení za dodávky elektrické energie je nejčastějším důvodem, proč může dojít k jejímu odpojení. Každý byt má svůj elektroměr, a tak ale neplacení elektřiny je vždy záležitostí příslušného vlastníka bytu, nebo jeho nájemce. Co však s tím, když vlastník bytu nebo člen bytového družstva neplatí ani ostatní zálohy, za dodávky tepla, vody a energií pro společné prostory?

Pro iDnes.cz před časem popsal předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Jan Vysloužil případ, kdy Společenství vlastníků jednotek zjistilo, že v bytě, který je odpojený od elektrické energie, se svítí. Zjistilo se, že vlastník bytu se načerno napojil na rozvody ve společných částech domu.

Nepoškozoval tak distributora, ale všechny ostatní vlastníky v domě, neboť dodávky společných energií dům jako takový prostě zaplatit musí. Většinou vlastníci odvádějí na společný účet SVJ nebo družstva zálohové platby, z nichž se tyto náklady mj. hradí. K dalším samozřejmě patří úklid, pojištění, běžná údržba domu a další podobné poplatky. A jestliže jeden vlastník neplatí, nastává problém. Zvláště v malém SVJ je výpadek takových plateb rychle znát. 

Přitom SVJ nebo družstvo musí zaplatit dohodnuté zálohy, a tak musí neplatičův výpadek nahradit jinými zdroji. Až donedávna nebylo snadné přinutit neplatiče splatit dluhy, natož dále platit. Ještě před nedávnem nebylo možné neplatiče od tepla odpojit, a tak na něj dopláceli všichni ostatní spoluvlastníci či družstevníci. Dnes již tomu tak ale nemusí být.

Nejvyšší soud rozhodl, že společenství vlastníků má právo odpojit teplo a elektřinu neplatiči, pokud se jedná o služby, jejichž dodávku zajišťuje společenství.

Předmětem sporu byla bytová jednotka v domě s SVJ, jejíž původní vlastník přestal hradit účty za energie, což vedlo společenství vlastníků k rozhodnutí odpojit mu teplou vodu a topení. Byt mezi tím změnil majitele formou dobrovolné dražby a SVJ si slibovalo, že ten dluh urovná a vše bude v pořádku.

Ovšem nový majitel nejen že sám přestal po dvou měsících hradit dané služby, ale neuhradil SVJ ani dluh vzniklý předcházejícím vlastníkem. 

V reakci na toto chování SVJ přistoupilo k odpojení bytu od dodávek tepla a teplé vody. Po majiteli pak požadovali doplatit všechny jeho závazky, a také dluh, který vznikl za minulého vlastníka. Nový vlastník ale odmítl dluhy svého předchůdce uhradit a sám nehodlal platit za energie s odůvodněním, že začne platby hradit ve chvíli, kdy mu budou obnoveny dodávky, k jejichž přerušení dle jeho názoru nemělo SVJ oprávnění.

Vzhledem k tomu, že se strany nedohodly, obrátil se nový vlastník na soud a požadoval opětné připojení. Okresní soud v Mostě však jeho žalobu zamítl a krajský soud rovněž. Přitom oba soudy zdůraznily, že vlastníkovi bytu stačí uhrazení dluhů a poté mu SVJ opětovně bude služby poskytovat. Nakonec záležitost doputovala na dovolání dlužníka k Nejvyššímu soudu.

Ten došel k závěru, že povinnost vlastníka jednotky platit příspěvky na správu domu a pozemku vyplývá přímo z občanského zákoníku a jedná se o jednu z jeho základních povinností, protože placení služeb souvisí s užíváním samotného bytu. Jedná se o tzv. nezbytné služby, jejichž dodávku si není schopen zajistit příjemce služeb sám. Patří mezi ně především dodávky tepla, teplé a studené vody, odvádění odpadních vod, provoz výtahu či úklid společných prostor.

Příjemce služeb tedy platí a poskytovatel mu poskytuje za tuto úplatu služby. Nicméně to dle Nejvyššího soudu znamená, že společenství vlastníků nemusí poskytované služby zajišťovat vždy a v celém rozsahu, pokud za ně vlastník jednotky neplatí. A pokud je technicky proveditelné odpojení některých služeb v dané jednotce a zvolený postup neohrozí dodávku služeb ostatním, řádně platícím vlastníkům jednotek, může tak SVJ učinit.

Již krajský soud v tomto případě navíc konstatoval, že původní vlastník navrhl účelově dobrovolnou dražbu, aby se vyhnul placení dluhů, ale po dražbě zůstal byt tzv. v rodině. Takový postup označil soud za nekalý a nemorální. Což v podstatě Nejvyšší soud potvrdil s doplněním, že osoby, které se rozhodnou dražby zúčastnit, musí být informovány o výši dluhu a musí si být vědomy, že draží vlastnictví k jednotce a že se na ni vztahuje úprava o zákonném přechodu dluhů.

Jindra Svitáková


zpět

Aktuálně v nabídce

Prodej vícebytový RD, Nad Kašnou 3, Brno - Bystrc

6
Činžovní dům, Brno-město, Brno
9 900 000 CZK + provize

Prodej vícebytový RD, Nad Kašnou 3, Brno - Bystrc

6
Dům, Brno-město, Brno
9 900 000 CZK + provize

Aktuálně v oboru

Kdy je nejlepší předat nemovitost novému vlastníkovi

foto
Předání nemovitosti po prodeji je konečnou fází celého prodejního procesu. I tento akt má své náležitosti a je dobré je v zájmu obou stran dodržet, aby se prodávající i kupující rozešli v dobrém. Jestliže předávací akt podceníte, zvláště prodávající straně to může přinést v budoucnu nejednu těžkost.

Rekonstruovaný byt se bude lépe pronajímat

foto
Jestliže hodláte kupovat, nebo jste již koupili, starší byt, který chcete pronajímat, zamyslete se nad tím, jak jej upravit. Každý starší byt je alespoň minimálně „vybydlený“. Stejné to je, pokud byt pronajímáte delší dobu a nájemník se odstěhoval. Zcela jistě je třeba prázdný byt vymalovat, stáhnout staré koberce, vyčistit podlahy, a zajistit celkový úklid. Teprve potom je možné pozvat na prohlídku nové zájemce o pronájem. Jiné to ovšem je, pokud byt je zastaralý natolik, že potřebuje rekonstrukci.

více >

Plná verze